Web usability czyli funkcjonalność stron www

Co to jest funkcjonalność stron www (ang. web usability) i dlaczego jest to ważne?

Funkcjonalność strony internetowej to takie skonstruowanie tejże strony, które pozwala na znalezienie poszukiwanych informacji przez internautów w sposób szybki i efektywny. Zainwestowanie w audyt strony mający na celu zoptymalizować serwis pod kątem funkcjonalności oraz podjęcie czynności wykonawczych w tym obszarze, przynosi często bardzo wymierne efekty.

"Każdy $1 zainwestowany w podniesienie funkcjonalności twojej strony daje zwrot od $10 do $100" (źródło: IBM)
"Zmiana funkcjonalności na istniejącej stronie może podnieść wyniki sprzedaży o 100%? (źródło: Jakob Nielsen)
W tym artykule terminem funkcjonalność nazwano to, co jest nazywane w angielskim web-usability. Słowniki języka polskiego i wcześniejsze opracowania używają w tym znaczeniu słowa "funkcjonalność". Termin "użyteczność" wynika z chęci upodobnienia terminów polskich do angielskich. Obecnie w środowisku informatyków i pokrewnych przyjęło się rozumieć "funkcjonalność" jako określenie ilości funkcji, opcji czy możliwości danego programu/strony WWW, a "użyteczność" jako łatwość korzystania z tychże. W wyniku tych terminologicznych nowinek, jeśli informatyk porozumiewa się z nieinformatykiem, zdanie coś jest mało użyteczne, ale wysoce funkcjonalne jest rozumiane na opak. Nową propozycją jest zastąpienie terminu "użyteczność" słowem "używalność", pozwoliłoby to zarówno na zgodność z angielskim nazewnictwem jak i zachowanie termiu zgodnego polskim rozumieniem tego słowa.

(źródło: Wikipedia)

Twoja strona musi być łatwa w nawigacji

Użytkownicy internetu zdążyli się przyzwyczaić do pewnych standardów obowiązujących w Internecie. Dotyczy to sposobów odnalezienia konkretnych elementów oraz sposobem ich rozmieszczenia oraz nazewnictwem, np.:

 1. Logo firmy (organizacji) znajduje się w lewym górnym rogu strony oraz jest linkiem do strony głównej.
 2. Terminy O nas czy O firmie używa się do nazwy podstron z informacjami o firmie (organizacji).
 3. Główna nawigacja znajduje się w stałym miejscu na każdej podstronie oraz dostosowuje się w zależności od treści
 4. Wszystko to, co jest animowane lub umiejscowione powyżej głównego logo, jest często traktowane jako reklama.
 5. Słowo Koszyk jest używane jako miejsce, do którego wkłada się kupowane produkty i następnie przechodzi się do płatności on-line.

Istnieje duża liczba innych standardów i przyzwyczajeń, często zmiennych w zależności od branży oraz sposobu promocji w sieci Internet.

Nie można lekceważyć tych przyzwyczajeń. Użytkownicy nabierają coraz większej wprawy w surfowaniu po Internecie, a jednocześnie mają coraz większy wybór stron internetowych, na które mogą trafić. Każdego użytkownika Internetu cechuje jedna główna cecha: jeśli w krótkim czasie nie będzie w stanie zorientować się, czym jest strona, na której się znajduje, oraz trudno będzie mu odnaleźć pożądane informacje, wówczas momentalnie przeniesie się w inne miejsce. Dlatego też funkcjonalność strony internetowej ma tak wielkie znaczenie.

Strony muszą się szybko ładować

Badania funkcjonalności pokazują, że statystyczny użytkownik czeka maksymalnie do 8,6 sekundy na załadowanie strony (źródło: Andrew B. King - Speed Up Your Site). Co więcej, coraz więcej użytkowników posiada szerokopasmowy dostęp do Internetu, więc można się spodziewać, że ten maksymalny czas oczekiwania będzie się zmniejszał.

Aby zminimalizować czas oczekiwania na załadowanie, firma Mornel zaleca stosowanie m.in. poniższych rozwiązań:

 • a) stosowanie kaskadowych arkuszy stylów CSS zamiast tabel w przypadku tworzenia layoutu strony,
 • b) stosowanie CSS w tworzeniu graficznych elementów nawigacji,
 • c) unikanie dużych animacji Flash,
 • d) używanie specjalnych mechanizmów typu cache pozwalających na minimalizowanie zapytań do bazy danych

Informacje muszą być łatwe w odnalezieniu

Ludzie czytają treść na stronach www w zupełnie inny sposób niż np. książki czy czasopisma. Naczelną zasadą jest, że Internauci nie czytają w ogóle, a jedynie skanują tekst w poszukiwaniu punktów zaczepienia, a dokładniej:

 • a) nagłówki
 • b) łącza
 • c) tekst pogrubiony
 • d) listy numerowane

Jak widać, nie ma na tej liście obrazków. Generalnie Internauci najpierw poszukują elementów tekstowych, a dopiero potem patrzą na elementy graficzne. Dlatego też nie powinno się wstawiać istotnych informacji w postaci obrazków. Ma to jeszcze jedno wytłumaczenie tekst w pliku np. JPG nie będzie zindeksowany przez wyszukiwarki, np. Google czy Onet.

Użytkownik nie może się przemęczać

Nie powinno się tworzyć takich stron, które wymagają od użytkownika dodatkowego wysiłku wynikającego z faktu, że źle zaprojektowano nawigację na stronie internetowej. Sytuacje takie mogą być nie tylko frustrujące dla danej osoby, ale także mogą zniszczyć starannie pielęgnowaną świadomość marki u klientów.

Profesjonalne doradztwo

Jeśli jesteś zainteresowany dalszymi informacjami na ten temat, skontaktuj się z naszym doradcą lub dzwoń teraz (61) 623 23 28. Firma Mornel kładzie duży nacisk na web usability (funkcjonalność), gdyż wespół z takimi elementami jak pozycjonowanie i kreacja_wizerunku stanowi główny składnik osiągnięcia sukcesu Twojej strony www.