Poznań - Skórzewo ul. Działkowa 32

Zestaw najlepszych praktyk bezpieczeństwa Drupala

CMS Drupal jest wykorzystywany przez różne ważne organizacje. W niektórych krajach używają go również rządy, instytucje publiczne i organizacje pozarządowe. To uznanie wynika z jego struktury open-source oraz szerokiej gamy modułów dostępnych w Drupalu. Moduły te umożliwiają administratorom stron organizowanie, dostosowywanie i zarządzanie treścią w prosty sposób. Jednak mimo tych zalet, nie można zaprzeczyć, że Drupal pada ofiarą cyberataków. I to dość często. W obliczu stale rosnącej liczby cyberprzestępstw, wzmocnienie bezpieczeństwa Drupala staje się kluczowe.

Przedstawiamy Państwu - weduług nas i zgodnie z wiedzą z początku roku 2025 - niezbędne i możliwe do wdrożenia środki bezpieczeństwa Drupala, które pomogą zabezpieczyć Twoją witrynę. Jeśli będziesz sumiennie stosować te środki, z pewnością poprawisz bezpieczeństwo swojej strony. Zanim jednak przejdziemy do omawiania środków, przyjrzyjmy się statystykom włamań do Drupala, a następnie omówimy praktyki bezpieczeństwa jedną po drugiej.

Statystyki włamań do Drupala

Według CVE details, od 2002 roku w CMS Drupal zgłoszono ponad 320 luk w zabezpieczeniach. Chociaż jest to mniej w porównaniu z WordPress (ponad 1800 wpisów CVE), jest to z pewnością niepokojące.

Jak możemy wywnioskować, XSS odpowiada za ponad 45% wszystkich luk, które obecnie istnieją w Drupalu. Wiele nieznanych luk pozostaje nieodkrytych na tej platformie CMS. Dlatego bardzo ważne jest, aby omówić bezpieczeństwo Drupala. Zobaczmy teraz, jakie środki można podjąć, aby wzmocnić bezpieczeństwo Drupala.

Wybór najlepszych środków dla bezpieczeństwa Drupala

1. Aktualizacja Drupala i modułów

Ważne jest, aby na bieżąco aktualizować wersje witryny Drupal wraz z modułami. Te aktualizacje zawierają poprawki dla różnych luk w zabezpieczeniach Drupala. Jeśli nie aktualizujesz swojej witryny, narażasz ją na liczne podatności. Na przykład w październiku 2014 roku hakerzy zaatakowali miliony witryn Drupal, wykorzystując stare wersje.

Poza tym zaleca się instalowanie i używanie zaufanych modułów i motywów Drupala. Instaluj moduły tylko od renomowanych firm lub z repozytorium Drupala. Zapewni to mniej problemów z bezpieczeństwem. Począwszy od Drupala 8, możesz teraz ustawić konfigurację do sprawdzania przychodzących żądań i dopuszczania tylko tych, które spełniają reguły. W przeciwnym razie zostaną zablokowane.

2. Regularne kopie zapasowe witryny Drupal

Kopia zapasowa to najłatwiejszy sposób na przywrócenie witryny w przypadku najgorszego scenariusza. Kopia zapasowa powinna zawierać wszystkie elementy niezbędne do funkcjonowania witryny. Zwykle działająca kopia zapasowa obejmuje rdzeń Drupala oraz pliki modułów. Pomaga to w szybkim odzyskiwaniu i przywracaniu po ataku.

Wielu dostawców hostingowych oferuje funkcję tworzenia kopii zapasowej i przywracania jednym kliknięciem. Ponadto udostępniają również środowiska do testów przed wprowadzeniem zmian w głównej wersji. Możesz również używać oprogramowania takiego jak XAMPP lub MAMP do lokalnego testowania aktualizacji przed wdrożeniem ich na działającej stronie.

Dla Drupala dostępny jest renomowany i darmowy moduł “Backup and Migrate”, który wykonuje zadanie dość skutecznie. Różne komponenty, które oferuje, to:

  • Tworzenie kopii zapasowych/przywracanie wielu baz danych MySQL i kodu
  • Kopia zapasowa katalogu plików i dodawanie do niej notatki w celu łatwej identyfikacji
  • Inteligentne opcje usuwania i łatwego zarządzania plikami kopii zapasowych
  • Kopia zapasowa danych na FTP/S3/e-mail lub Node Squirrel
  • Integracja z Drush
  • Różne harmonogramy wykonywania kopii zapasowych, które są szyfrowane AES

3. Używaj nietypowych nazw użytkowników i silnych haseł dla bezpieczeństwa Drupala

Ponad 70% ataków na sieci korporacyjne dotyczy słabych haseł. Dlatego zalecamy nie tylko stosowanie złożonego hasła, ale także unikalnej nazwy użytkownika, której haker nie może łatwo przewidzieć. Jest to jeden z najłatwiejszych sposobów na poprawę bezpieczeństwa Drupala. Mimo to, większość użytkowników wybiera łatwe do zapamiętania dane logowania, takie jak “Admin/1234567” i kończy żałując, gdy ich login zostaje przejęty w wyniku ataku typu brute-force. Alternatywnie możesz również używać generatora haseł online do tworzenia silnych i bezpiecznych haseł za darmo. Generuje on hasła i przechowuje je w bazie danych lokalnie na komputerze użytkownika.

4. Korzystaj z modułów bezpieczeństwa Drupala

Istnieje wiele modułów bezpieczeństwa Drupala, które oferują ochronę witryny poprzez zapobieganie ciągłym próbom włamań. Te segmenty umożliwiają użytkownikowi badanie złośliwych sieci, sprawdzanie limitu prędkości lub zapobieganie zagrożeniom bezpieczeństwa, wymuszanie silnych haseł, monitorowanie podatności, sprawdzanie modyfikacji plików, wdrażanie zapory sieciowej w celu blokowania typowych zagrożeń bezpieczeństwa, monitorowanie zmian DNS i wiele więcej. Niektóre z zalecanych modułów omówiono poniżej:

  • Login Security
  • Password Security
  • CAPTCHA
  • Drupal Security Review
  • Update Manager
  • Two-Factor Authentication
  • Paranoia
  • File Integrity Check

5. Blokowanie złośliwego ruchu botów

Wraz z rozwojem Twojej witryny Drupal, liczne złe boty, scrapery i crawlery atakują Twoją witrynę i ograniczają przepustowość. Chociaż większość wyżej wymienionych modułów bezpieczeństwa może skutecznie blokować złe boty, czasami konieczne staje się skonfigurowanie tego na poziomie serwera.

6. Zawsze łącz się bezpiecznie

Korzystanie z bezpiecznych połączeń to kolejna praktyka bezpieczeństwa Drupala. Zawsze powinieneś używać szyfrowania SFTP, jeśli jest oferowane przez Twój hosting lub SSH. Jeśli używasz klienta FTP, upewnij się, że używasz SFTP. Z perspektywy klienta, możesz podjąć następujące środki bezpieczeństwa Drupala:

  • Nie zapisuj haseł FTP lub ustaw hasło główne. Wynika to z faktu, że w większości przypadków hasła nie są kodowane i przechowywane jako zwykły tekst, co naraża je na ataki hakerów.
  • Prawidłowo skonfiguruj reguły zapory na lokalnym routerze.
  • Nie uzyskuj dostępu do swojej witryny w publicznych sieciach dostępnych w kawiarniach, na dworcach kolejowych czy lotniskach, ponieważ nigdy nie są bezpieczne.

Z perspektywy serwera należy podjąć następujące środki:

  • Wdrożenie odpowiedniego bezpieczeństwa hostingu na witrynie.
  • Korzystanie tylko z aktualnych wersji PHP i MySQL/PostgreSQL dostarczanych przez dostawcę usług hostingowych.
  • Konto musi być odpowiednio izolowane, a zapora aplikacji internetowej musi być skonfigurowana.
  • Unikaj hostingu współdzielonego, ponieważ może prowadzić do problemów, takich jak przeładowane serwery i współdzielone adresy IP. Poza tym, hosting współdzielony ma swoje własne ryzyka i problemy związane z bezpieczeństwem.

7. Zabezpieczenie uprawnień do plików Drupala

Pliki obecne w katalogu witryny przechowują ważne informacje i instrukcje, które są kluczowe dla płynnego funkcjonowania witryny. Dlatego muszą być chronione przed nieautoryzowanym dostępem poprzez ustawienie różnych uprawnień umożliwiających operacje odczytu, zapisu i modyfikacji. Jeśli uprawnienia nie są odpowiednio skonfigurowane, intruz może uzyskać dostęp do informacji osobistych związanych z Twoją firmą. Zbyt rygorystyczne uprawnienia do plików mogą również uszkodzić instalację i moduły Drupala. Może to również utrudnić wydajność, ponieważ rdzeń Drupala musi mieć możliwość zapisu do określonych katalogów. Można również zapoznać się z oficjalną dokumentacją dotyczącą zabezpieczania uprawnień do plików i własności na oficjalnej stronie Drupala.

8. Blokowanie dostępu do ważnych plików

Możesz również wybrać selektywne blokowanie dostępu do niektórych wrażliwych plików obecnych w katalogu witryny Drupal. Obejmują one:

  • authorize.php
  • upgrade.php
  • cron.php
  • install.php

9. Zabezpieczenie zaplecza

Uprawnienia do plików, moduły bezpieczeństwa i silne hasła nie wystarczą do zabezpieczenia witryny Drupal. Ważne jest również zwiększenie bezpieczeństwa bazy danych Drupal. Pierwszym środkiem jest użycie unikalnego prefiksu tabeli, który utrudnia przewidywanie przez intruza. Pomoże to również w zapobieganiu wstrzykiwaniu SQL.

10. Certyfikat SSL

Certyfikat SSL umożliwia HTTPS, co pomaga w bezpiecznym przetwarzaniu danych. Strona logowania Twojej witryny Drupal musi posiadać certyfikat SSL, aby zabezpieczyć dane uwierzytelniające użytkowników witryny. Jeśli nie używasz połączenia HTTPS, wszystkie dane uwierzytelniające i inne cenne dane są narażone na przechwycenie. Bez SSL te dane będą przesyłane przez internet jako zwykły tekst. Dodatkowo certyfikat HTTPS/SSL ma liczne korzyści SEO i wydajnościowe. Dlatego uzyskaj certyfikat SSL od zaufanej organizacji, aby zabezpieczyć transfer danych na swojej stronie.

11. Wzmocnienie nagłówków bezpieczeństwa HTTP

Zabezpieczenie nagłówka HTTP to kolejny środek bezpieczeństwa Drupala. Te nagłówki komunikują się z przeglądarką i instruują ją, jak zarządzać różnymi operacjami na zawartości witryny. Możesz je zabezpieczyć tylko poprzez małą zmianę konfiguracji na serwerze internetowym. Niektóre z zalecanych typowych nagłówków bezpieczeństwa HTTP dla witryny Drupal to:

  • Content-Security Policy
  • X-XSS-Protection
  • Strict-Transport-Security
  • X-Frame-Options
  • Public-Key-Pins
  • X-Content-Type

12. Użyj skanera złośliwego oprogramowania

Skaner złośliwego oprogramowania przydaje się do wykrywania ukrytego malware na Twojej stronie. Dlatego niezwykle ważne jest, aby okresowo skanować witrynę w poszukiwaniu złośliwego oprogramowania. Zwykle złośliwe oprogramowanie pozostaje ukryte przez tygodnie, zanim zostanie zauważone. Malware może zaszkodzić Twojej witrynie na wiele sposobów. Umieszczenie na czarnej liście, black hat SEO, defacement to tylko niektóre z nich. Oczywiście usuwanie złośliwego oprogramowania może rozpocząć się dopiero po jego wykryciu. Dlatego używaj skanera złośliwego oprogramowania, aby zoptymalizować mechanizm łagodzenia zagrożeń i skrócić czas przestoju.

13. Wdrożenie zapory aplikacji webowej (WAF)

Zapora aplikacji webowej to świetny sposób na ciągłe monitorowanie witryny pod kątem ataków. Zapora WAF nieustannie pracuje, aby udaremnić nadchodzące cyberataki. Chroni witrynę przed SQLi, XSS, CSRF, LFI, RFI, złymi botami, spamem, OWASP top 10 i ponad 100 innymi atakami. Ponadto uczy się na podstawie przeszłych doświadczeń i optymalizuje działanie na przyszłość. Ułatwia również blokowanie i umieszczanie na białej liście adresów IP/krajów.

14. Przeprowadzaj audyty bezpieczeństwa

Niewątpliwie zautomatyzowane rozwiązania znacznie pomagają w zapewnieniu bezpieczeństwa Drupala. Ale środki takie jak audyt bezpieczeństwa wymagają ludzkiej czujności. Konieczne jest, aby zespół ludzi skanował Twoją witrynę pod kątem potencjalnych zagrożeń bezpieczeństwa. Dlatego zatrudnij eksperta ds. bezpieczeństwa, który może sprawdzić wzorce aktywności użytkowników i z wyprzedzeniem poinformować Cię o poziomie podatności.

15. Sanityzacja danych wejściowych z pól tekstowych i sekcji przesyłania

Sanityzacja i walidacja danych wejściowych są niezwykle ważne, aby sprawdzić powszechne ataki SQL injection i XSS na Drupalu. Haker może próbować wykonać złośliwy kod lub przesłać złośliwy skrypt, który może zagrozić bezpieczeństwu Twojej witryny Drupal. Dlatego ustaw funkcję lub logikę walidacji danych wejściowych dla wszystkich danych wprowadzanych przez użytkownika. Zwiększy to restrykcyjność sekcji przesyłania.

Podsumowanie

Zabezpieczenie Drupala jest kluczowe, biorąc pod uwagę fakt, że zagrożenia będą tylko rosły. Ważne jest również, aby właściciele stron Drupal mieli dogłębne zrozumienie najlepszych praktyk bezpieczeństwa Drupala. Jeśli jesteś zainteresowany/-a minimalizacją ryzyk związanych z cyberzagrożeniami dla rozwiązań opartych na Drupalu, napisz do nas.

Zapoznaj się z naszą pełną ofertą: